ولادت زهرا سلام الله علیها روز حیات زن

اسوه زنان در رفتار خانوادگی

حضور زن در خانه، تربیت فرزند و همراهی با همسر به معنای به کارگیری از نقش‏های حساس جامعه نیست، بلکه به معنای حضور زن در کلیدی‏ترین پست جامعه است؛ نقشی که آینده جامعه را رقم می‏زند و راه را بر سعادت یا شقاوت جامعه می‏گشاید. امام خمینی رحمت الله علیه می‏فرمایند: زن یکتا موجودی است که می‏تواند از دامن خود افرادی به جامعه تحویل دهد، که از برکاشت یک جامعه، بلکه جامعه‏ها، به استقامت و ارزش‏های والای انسانی کشیده شوند و می‏تواند به عکس آنها باشد. بهترین زنان عالم، فاطمه زهرا علیهاالسلام الگوی انسان‏های شیفته کمال و به ویژه زنان پویای راه سعادت است. فاطمه علیهاالسلام نمونه‏ای کامل و گویا برای زنانی است که در پی زندگی راستین و حرکت در مسیر درست آنند. افزون بر کمالاتی چون عبادت خا لصانه، ایثار و معرفت بی‏پایان، در مقام همسری و تربیت فرزندان، محیط خانه او مهر تربیت بهترین اولیا خدا بود. فاطمه بهترین شریک زندگی و مادری نمونه برای علی و فرزندانش بود. امیرالمؤمنین علی علیه‏السلام درباره حضرت زهرا علیهاالسلام فرموده‏اند:
«یک‏بار این زن در طول دوران زندگی زناشویی مرا به خشم نیاورد، یک‏بار از دستور من سرپیچی نکرد.» فاطمه علیهاالسلام با آن عظمت و جلالت در محیط خانه یک همسر است، همسری با وفا و نمونه برای زنان در رفتار خانوادگی است. امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در نامه‏ای به یکی از یارانش نوشته‏اند: «دختر پیامبر خدا، فاطمه زهرا علیهاالسلام ، برای من سرمشق و الگوی نیکویی است.» پس چه نیکوست ما نیز به پیروی از این میهمان دل‏های منتظر، مقتدا و سرمشق خود را فاطمه علیهاالسلام قرار دهیم که نیکوترین پیشوا است.

 
حرف عشق را معناست زهرا 
جهان را منشا میناست زهرا 
نمی‏گیرد خزان باغ علی را 
که رود سبز اعطیناست زهرا 
ایوب یوندآور


زهرا علیهاالسلام جلوه تمام هویت انسانی


فاطمه علیهاالسلام آن یگانه بانویی که دیده روزگار به بزرگی و علو قدر و کرامت و فضیلت او هرگز به خود ندیده، وجودش یکی از بزرگ‏ترین معجزات است. بانویی که آیات کتاب خداوند و روایات پیامبر و ائمه هدی، بیانگر منزلت و مرتبت اوست و خداوند و برگزیدگان خداوند ستاینده اویند. او که خداوند به نص وحی، مقام عصمت او را در آیات تطهیر بیان کرده و ساحت مقدس وی را از هر آلایشی منزه و مبرا داشته است. سوره مبارکه کوثر، وجود شریف او را خیر کثیر و برکت و نعمت جاویدان خوانده است. زندگی فاطمه علیهاالسلام از آغاز تا انجام، نمونه وسرمشق است و برای انسان‏های فضیلت جو و حق طلب، زهرا علیهاالسلام انسان کامل و اسوه تمام فضائل است.
فاطمه علیهاالسلام با وجودش به اثبات رسانید که زن موجودی است عظیم القدر و ملکوتی و آن‏چنان به قله عظمت و کمال عروج می‏کند که دیده عقل دیده وران را خیره می‏سازد و به حیرت و تعجب وامی‏دارد. فاطمه علیهاالسلام معنی متعالی و حقیقت والایی است که در واژه‏ها و کلمات در نمی‏گنجد و در قید عبارت در نمی‏آید. او حقیقت بلندی است که هنوز با همه گستردگی از ترسیم شخصیت او قلم‏ها و زبان‏ها عاجزند. شاعر دراین باره می‏گوید:

 
به زیورها بیارایند وقتی خوبرویان را 

تو زیبا رو چنان خوبی که زیورها بیارایی 


امام خمینی رحمت الله علیه در این باره می‏فرمایند: «یک زن به دنیا آمد که نمونه انسان است، یک زن به دنیا آمد که تمام هویت انسانی در او جلوه‏گر است».

حضور در مبارزات و ایستادگی در مقابل ظلم

یکی از بارزترین مصادیق حضور سیاسی و اجتماعی حضرت صدیقه کبری علیهاالسلام ، فاطمه زهرا علیهاالسلام ، خطبه حساس و تأثیرگذار ایشان در جمع مردم مدینه است. خطبه‏ای که مشمول حیاتی‏ترین مسائل اصولی اسلام از توحید و نبوت و امامت است. این خطبه که در نهایت زیبایی و در اوج فصاحت و بلاغت از سینه مبارک آن حضرت صادر شد، تمامی اندیشمندان و ادبیان جهان را انگشت به دهان نمود، نمونه دخالت، توجه و عنایت به امور سیاسی و حساسیت به چگونگی روند امور جامعه است. امام خمینی رحمت الله علیه در سایه سار نهضتی اسلامی و بینان‏گذاری انقلابی بر پایه اصول و موازین اسلامی، به بیدارسازی بانوان و آگاهی زنان از نقش حساس خود در روند امر جامعه پرداخت و ایشان حضور حضرت زهرا علیهاالسلام در صحنه‏های سیاسی اجتماعی را الگوی زنان ایرانی می‏داند و مشارکت زنان در شکل‏گیری انقلاب را تأثیر الگویی از زندگانی حضرت فاطمه علیهاالسلام معرفی می‏کنند. ایشان با اشاره به خطبه قرّای حضرت در جمع مردم مدینه می‏فرمایند:
«زنی در مقابل جباری ایستاد که اگر مردها نفس می‏کشیدند، همه را می‏کشتند و نترسید و ایستاد و محکوم کرد حکومت را... زن یک همچو مقامی باید داشته باشد. زن‏های عصر ما بحمداللّه‏ شبیه به همان‏ها هستند، ایستادند در مقابل جبار با مشت گره کرده، بچه‏ها در آغوششان و به نهضت کمک کردند».

الگوپذیری از سخاوت فاطمی

آیه نهم سوره مبارکه حد سخن از بزرگی و سخاوت بانویی است که عصاره زیبایی‏های عالم است. او که عظمت جور و سخایش، تحسین خدای تبارک و تعالی را برمی‏انگیزد. فرشته وحی را بر قلب پیامبرش نازل می‏کند تا رضایت خود و شفا و تحسین خود را به گوش پیامبر و جهانیان برساند. همان‏طور که در یکی از آیات سوره دهر به وسعت کرامت و بخشش او اشاره می‏کند، می‏فرماید: «آنان که برای رضای خدا به رغم نیازی که خود دارند، خوراکشان را به نادار و بی‏سرپرست و دربند می‏بخشند. پاسخگویی به نیازهای مردم و روحیه ایثار و گذشت همواره باید در بین افراد جامعه حاکم باشد و نور ایمان و عشق الهی به اندازه‏ای در قلب آنان خانه کرده باشد که اموال و دارایی‏های خود را در خدمت افراد مستمند و فقیر قرار دهند». امام خمینی رحمت الله علیه نیز در بیانی با اشاره به داستان ایثار فاطمه علیهاالسلام افراد جامعه را به ایجاد روحیه سخاوت و بخشش دعوت می‏کنند و می‏فرمایند:
آن احسان (زهرا علیهاالسلام ) بر مستمندان که وقتی پیرمرد مستمندی را پیامبر (صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم) به در خانه امیرالمؤمنین علیه‏السلام فرستاد و گفت: برو حاجتت را از آنها بخواه. فاطمه زهرا (علیهاالسلام) یک پوستی را که حسن و حسین بر روی آن می‏خوابیدند و به عنوان زیرانداز فرزندان خود در خانه داشت و چیزی جز آن نداشت، برداشت و داد به این سائل و گفت: «این را ببر بفروش و از پول آن استفاده کن». این شخصیت جامع الاطراف فاطمه زهرا علیهاالسلام است. این الگو است. الگوی زن مسلمان این است».


الگوی کامل در کلام بنیان‏گذار انقلاب


زهرا علیهاالسلام ماندگارترین بانوی تاریخ، گوهر گنج کبریایی و شمیم ساحت پاک آل کسا است. فاطمه، جلوه جمال الهی و تفسیر جلال خدا و سرمنشأ رحمت و عنایت است. او پرورش‏یافته دامان مادری چون خدیجه... چون حضرت ختمی مرتب، از بزرگترین آیات الهی بود که وجودی آسمانی و نفسی جسمانی داشت. چه عظمتی از او فراتر و چه ثمره‏ای از او پر بارتر. هم اوست که با فضیلت‏ترین زن تاریخ و والاترین بانوی خلقت است و همانا بهترین الگو و اسوه زنان سراسر جهان است. پیر فرزانه انقلاب درباره شخصیت والای فاطمه علیهاالسلام می‏فرماید: «زنان مسلمان در زندگی شخصی، اجتماعی و خانوادگی خود باید زندگی فاطمه زهرا علیهاالسلام را از جهت خردمندی، فرزانگی و عقل و معرفت، الگو و سرمشق خود قرار دهند و از بعد عبادت، مجاهد، حضور در صحنه، تصمیم‏گیری‏های عظیم اجتماعی، خانه داری، همسر داری و تربیت فرزندان صالح از زهرای اطهر علیهاالسلام پیروی کنند؛ زیرا زندگی آن بانوی بزرگ اسلام نشان می‏دهد که زن مسلمان برای ورود در صحنه سیاست و سپردن کار و تلاش و نیز ایفای نقش فعال در جامعه همراه با تحصیل، عبادت، همسرداری و تربیت فرزندان می‏تواند پیرو فاطمه زهرا علیهاالسلام باشد و دخت گرامی پیامبر عظیم الشأن الهی را الگوی خود قرار دهد».
به راستی فاطمه الگوی جامع و کاملی برای تمامی انسان‏ها از زن و مرد است؛ زیرا در انسانیت و در تمام جوانب زندگی به اوج و کمال رسیده بود. هرگز کاری او را از وظایف دیگرش باز نمی‏داشت. این‏گونه نبود که عبادت، او را از اداره منزل باز دارد و تربیت و سازندگی‏اش مانع رسیدن به فرزندان و همسرانش شود. همان گونه که بهترین همسر بود. بهترین مادر نیز بود. هم بهترین یاور ستمدیدگان و درماندگان و هم بهترین مدافع حریم ولایت بود و در صحنه‏های اجتماعی و سیاسی، حضور داشت.

منبع: راسخون

/ 0 نظر / 6 بازدید