واکنش ایران به جنگ نرم

 

کالاهای غربی تهدیدی برای اسلام محسوب شده و به اندازه حملات نظامی خطرناک هستند 

تصورات ایران از فرهنگ به عنوان موضوعی برای جنگ و ستیز، تشابهاتی با عقاید برخی از مسلمانان سنی در ایدئولوژی اخوان‌المسلمین دارد. در سال 1928، حسن‌البنا، یک معلم 21 ساله مصری، سازمانی را بر این پایه که هیچ‌یک از جنبه‌های زندگی نباید خارج از مرزهای اسلام قرار گیرد، پایه ریزی نمود. از دیدگاه «بنا» ، قرآن و زندگی حضرت محمد(ص)تنها مرجع برای آموختن رفتار صحیح، نحوه برخورد با خانواده و سازماندهی جامعه بود. در دهه 1970 میلادی، با رونق استخراج نفت و هجوم همزمان کالاهای لوکس به جامعه تازه به ثروت رسیده عربستان سعودی، متخصصین الهیات عربستان، شروع به رواج این نظریه که کالاهای غربی (تلویزیون، نوارهای موسیقی، خودروها و لوازم آرایشی) تهدیدی برای اسلام محسوب شده و به اندازه حملات نظامی خطرناک هستند، نمودند. افرادی نظیر عبدالله عظام، یکی از طرفداران اخوان‌المسلمین نیز به ترویج امکان یک «حمله فرهنگی» با قصد و غرض از جانب غرب که هدف آن تضعیف باورهای اسلامی به منظور آماده‌سازی جامعه اسلامی برای گرویدن به دین مسیحیت بود، پرداختند.

فرهنگ غربی، به صورت استراتژیک و هدفمند برای تضعیف انقلاب اسلامی طراحی شده است 

خطر واقعی زمانی آغاز خواهد شد که ایرانیانی که فرهنگ غرب را به عنوان یک استراتژی نظامی غربی در نظر می‌گیرند، دست به عمل بزنند. فرشته حشمتیان، از اعضای شورای آموزش و پرورش خوزستان، در مقاله‌ای اظهار داشته که ایرانیانی که در امتداد حاشیه مرزهای کشور زندگی می‌کنند، نسبت به کسانی که در استان‌های داخلی ساکن هستند، بیشتر در معرض تأثیرات خارجی قرار دارند. نگرانی‌های وی از جانب نفوذ فرهنگی ایرانیان ساکن جنوب غربی کشور و استان‌های هم‌مرز با عراق نشان می‌دهد جنوب عراق از آن‌چه که برخی مقامات غربی اظهار می‌دارند، نسبت به نفوذ سیاسی و فرهنگی ایران فضای آزادتری دارد. با این وجود، اظهارات حشمتیان در برابر چارچوب وسیع‌تری از بیانیه‌های گوناگون در خصوص «ناتوی فرهنگی» یا «جنگ نرم»‌ غرب، نشان می‌دهد که انقلاب فرهنگی تازه‌ای در راه است.


 

آیا حکومت ایران «حمله متقابل» خود نسبت به جنگ نرم غرب را به انتشار اخبار و تبلیغات رسانه‌ای محدود خواهد کرد؟  

 

نگرانی عمده مقامات نظامی امریکایی باید واکنش نظامی ایران به چنین بدگمانی‌هایی باشد. در یکم دسامبر سال 2012، ستاد کل نیروهای مسلح ایران خبر تشکیل یک قرارگاه جنگ نرم جهت مقابله با «جنگ نرم» غرب را اعلام نمود. سرتیپ مسعود جزایری، معاون رئیس کارکنان امور فرهنگی و تبلیغات دفاع، گفت: «از آن‌جا که دشمن کاملاً در عداوت خود جدی است، بنابراین ما نیز باید فضای مشابهی را برای مقابله با وی به وجود آوریم.» در طول جنگ جهانی دوم دشمنان امریکا اقدام به ایجاد تبلیغاتی میان نیروهای امریکایی نموده و در طول جنگ سرد، هم ایالات متحده و هم اتحاد جماهیر شوروی از رسانه‌ها حمایت نموده و به پایگاه‌های انتشار اخبار کمک مالی کردند. دولت ایران هم‌اکنون از رسانه‌های خود در بازار غربی حمایت کرده و به آن‌ها کمک مالی اختصاص می‌دهد، مثلاً شبکه انگلیسی زبان پرس تی‌وی (Press TV) . پرسشی که در اینجا برای سیاست‌گذاران و تحلیل‌گران مطرح می‌شود این است که آیا حکومت ایران «حمله متقابل» خود نسبت به جنگ نرم غرب را به انتشار اخبار و تبلیغات رسانه‌ای محدود خواهد کرد یا اقدامات بزرگ‌تر و بیشتری در جهت مبارزه با فرهنگ غربی خواهد زد.

 

/ 0 نظر / 7 بازدید